Evelin-Heiberg_vef-indeks-2023-105-aspect-ratio-16-9

Pildil on kuldmärgist vastu võtmas Orkla Eesti jätkusuutlikkuse juht Evelin Heiberg, Eesti Vabariigi regionaalminister Madis Kallas ja Vastutustundliku Ettevõtluse Foorumi juhatuse liige Katrin Bats. Pildistas Kristiin Elmat.

Orkla Eesti hinnati kestlikkuses kullavääriliseks

Juuni alguses tunnustas Vastutustundliku Ettevõtluse Foorum Orkla Eestit vastutustundliku ettevõtluse kõrgeima ehk kuldtaseme märgisega.

Tunnustusele kvalifitseerumiseks hinnati ettevõtete tegutsemist kõigis kolmes kestlikkuse kategoorias – environment (E) ehk keskkonnaalane tegutsemine, social (S) ehk kuidas rakendab ettevõte oma potentsiaali ühiskonna positiivseks mõjutamiseks ja governance (G) ehk kui hästi toetavad seda asutuse sisemised struktuurid. Lähemalt saab lugeda siit: https://indeks.csr.ee/

Eesti toiduainetööstustest omavad Orkla Eestiga samaväärset tunnustust veel Saku Õlletehase AS ja eelmisest aastast AS Coca-Cola HBC Eesti (märgis kehtib kaks aastat). „Seega saame end pidada oma valdkonnas teerajajaks ja loodetavasti innustame ka kõiki teisi kestlikkusega aina pühendunumalt tegelema,“ ütles Orkla Eesti jätkusuutlikkuse juht Evelin Heiberg.

Ta lisas, et nii kaalukat tunnustust ei saa aga pälvida hoogtöö korras või ühekordse projektiga. „Vastutustundlik tegevus nõuab esmalt aega ja läbimõtestamist, et tuvastada äritegevuse mõjud nii looduskeskkonnale kui ühiskonnale. Seejärel on oluline süsteemselt töötada selle nimel, et oma tegevuste potentsiaalset negatiivset mõju vähendada ja positiivset kasvatada,“ ütles Heiberg.

Suurima edasimineku tegi Orkla Eesti seekord keskkonnamõjude vallas. „Kui tavaliselt arvatakse, et suurimat ökoloogilist jalajälge tekitab tootmisprotsess või pakendamine ja logistika, siis tegelikult moodustavad meie äritegevuse kliimamõjust lausa kolmveerandi toormed. Loomulikult püüame ka tootmistegevuse jalajälge võimalikuks väikseks muuta, kuid erilise tähelepanu all on meil just toorme valik. Näiteks kasutame Kalevi toodetes ainult sertifitseeritud kakaod, mille kliimajalajälg on sertifitseerimata kakaost ligi neli korda väiksem. Püüdleme selle poole, et kõik meie peamised toormed oleksid tõendatult kestlikult kasvatatud,“ rääkis Heiberg.

Toorme jätkusuutlikkuse kõrval tegeleb Orkla pidevalt ka pakendite kestlikkuse ja toodete tervisesõbralikkusega. „Meie eesmärk on teha kõik pakendid selliseks, et neid saaks ringlusse võtta, samal ajal on tähtis harida tarbijaid jäätmekäitluse osas. Teine meie jaoks oluline suund on mõelda mõjule tarbija tervise suunal. Näiteks vähendame järk-järgult toodete soola- ja suhkrusisaldust, kuid see on pikk protsess, sest toidu puhul ostetakse eelkõige maitset ja retsepte järsult muuta ei saa,“ lisas Heiberg.

Lisaks eelnevale on Orkla jaoks oluline kestliku töökeskkonna tagamine, et see oleks nii vaimselt kui füüsiliselt turvaline ja toetav, töökultuur väärikas ja inimesed tunneksid end hoituna.

Eesti vastutustundliku ettevõtluse hindamise indeksi märgistega tunnustatakse Eestis tegutsevaid ettevõtteid, kes hoolivad ümbritsevast keskkonnast, kuid panustavad ühiskonda rohkemaga, kui seadus seda neilt nõuab. Varasemalt on Orkla Eesti pälvinud vastustundliku ettevõtluse hõbe- ja pronksmärgise.

Loe ka artiklit Kaubandus.ee veebis: https://www.kaubandus.ee/uudised/2023/06/12/vastutustundlikkus-on-oluline-osa-straetegiast