Toit, tervis ja kliima on kõik omavahel seotud. Peame väga oluliseks tasakaalustatud toitumise populariseerimist ning anname seeläbi panuse rahva tervise paranemisesse. Jälgime hoolikalt oma toodete soola, suhkru ja küllastunud rasvhapete sisaldust ning teeme pingutusi selle vähendamiseks.
Juhtiva toidutööstusettevõttena on meil võimalus inimeste toitumist positiivselt mõjutada. Teadvustame, et isegi väikesed muudatused igapäevaste toodete soola-, suhkru- ja rasvasisalduses mõjutavad rahva tervist märkimisväärselt.
Meie eesmärk on aastaks 2025 vähendada läbi meie toodete tulevat suhkru ja soola kogust võrreldes 2015 aasta tasemega tervelt 15% võrra.
Usume kindlalt, et tervislik toit peab maitsema hästi ega tee selles toodete soola, suhkru või küllastunud rasvhapete sisalduse vähendamisel kunagi järeleandmisi. Vajadusel kaasame toodete arendusse täiendavalt ka väliseid oma ala eksperte.
Ka maiustustele otsime tervislikumaid variante. Samas mõned tooted selles kategoorias peavad olema just need, mis nad on – naudinguallikas. Tervislik toitumine tähendab ka hea tasakaalu säilitamist selle vahel, mida sööte ja kui palju sööte ning kui füüsiliselt aktiivne igapäevaselt olete.
Teadlike valikute tegemiseks on tooteid puudutav selge ja aus info hädavajalik. Seetõttu peame oluliseks, et tarbijatel oleks meie toodete koostisest lihtne ülevaade saada. Kasutame oma pakenditel märgistusviisi, mis võimaldab tarbijatel erinevaid tooteid omavahel hõlpsalt võrrelda.
Taimne toitumine
Tasakaalustatud taimne toitumine on piisavalt toitainerikas ning võib olla mitmete haiguste ennetamisel ja ravimisel tervisele kasulik. Laiendame regulaarselt oma taimsete toodete valikut. Nende hulgast võib juba leida ka spetsiaalselt välja töötatud alternatiive lihal ja piimal baseeruvatele toodetele. Orkla eesmärk on aastaks 2030 saada üheks Euroopa juhtivaks alternatiivsete valkude tootjaks.
Taimseid valikuid leiab kõigi Orkla Eesti kaubamärkide hulgast. Täies ulatuses taimse tootevalikuga on aga kaubamärk Naturli. Sortimendis on nii taimseid jäätiseid, jogurti alternatiive, pitsa kui ka alternatiive erinevatele lihatoodetele. Kõik need tooted panustavad kasvuhoonegaaside heitmete vähendamisesse.